pravidla florbalu
Í PLOCHA
Rozměry hřiště
Hřiště má rozměry 40 x 20 m povolená tolerance 36 - 44 x 18 - 22 m, ohraničeno mantinely 0,5 m vysokými. Mantinely jsou v rozích zaobleny a musí být schváleny ČFbÚ.
Vyznačení hřiště
- Hřiště je vyznačeno čarami, 4 - 5 cm širokými, jasně viditelnou barvou.
- Středová čára a středový bod jsou vyznačeny jasně viditelnou barvou.
Středová čára je rovnoběžná s kratšími stranami hřiště a rozděluje hřiště na dvě stejné poloviny. - Velké brankoviště s rozměry 4 x 5 m je vyznačeno 2,85 m od kratší strany hřiště.
Velké brankoviště je pravoúhlé s rozměry včetně čar. - Malé brankoviště s rozměry 1 x 2,5 m je vyznačeno 0,65 m před zadní čarou velkého brankoviště.
Malé brankoviště je pravoúhlé s rozměry včetně čar. - Část zadní čáry malého brankoviště je také brankovou čarou. Proto je také pozice branek vyznačena na zadních čarách malého brankoviště tak, aby vzdálenost mezi těmito body byla 1,6 m.
Brankové čáry jsou umístěny centrálně vzhledem k dlouhým stranám hřiště. Čáry vyznačující pozici branky musí být označeny přerušením v zadních čarách malého brankoviště, nebo krátkými čarami, kolmými na zadní čáry malého brankoviště. - Body pro vhazování jsou vyznačeny na středové čáře a na prodloužených brankových čarách kříži, vždy 1,5 m od postraních mantinelů.
Branky
- Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, 65 cm hluboké v dolní a 40 cm v horní části.
Všechny tyče jsou kulaté o průměru 32 mm a všechny rohy zaobleny. Konstrukce musí být červené barvy a schválena ČFbÚ. - Branka má měkkou obvodovou a chytací síť.
Chytací síť zakrývá otvor a je přichycena 20 cm za předními tyčemi tak, aby bránila míči dostat se ven.
Hráčské lavice a prostor pro střídání
Lavice pro hráče a členy družstva jsou umístěny podél jedné z delších stran hřiště. Prostor pro střídání je dlouhý 10 m a začíná 5 m od středové čáry.
Prostor pro střídání je vyznačen i na vnitřní a vnější straně mantinelu. Šířka prostoru za mantinelem nesmí přesáhnout 3 m, měřeno od mantinelu. Hráčské lavice musí být umístěny v příslušné vzdálenosti od mantinelů a každá musí obsahovat místo pro 19 hráčů. Hráčská lavice je vždy umístěna uvnitř prostoru pro střídání.
Trestné lavice a zapisovatelský stolek
Jsou umístěny naproti hráčským lavicím u středové čáry.
Trestné lavice a zapisovatelský stolek jsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od mantinelu. Každé družstvo má svou trestnou lavici. Každá musí obsahovat místo pro minimálně dva hráče . Vyjímku pro umístění trestných lavic a zapisovatelského stolku musí schválit ČFbÚ.
Kontrola hřiště
Rozhodčí musí před zahájením utkání zkontrolovat hrací plochu.
Všechny nedostatky musí být zaznamenána do zápisu o utkání. Pořádající klub je odpovědný za nápravu nedostatků a udržování hrací plochy během zápasu v řádném stavu. Všechny nebezpečné předměty musí být odstraněny.
ČAS HRY
Normální hrací čas
- Normální hrací čas je 3 x 20 min. se dvěma 10 minutovými přestávkami, během nichž si týmy vymění strany a hráčské lavice.
Výjimky pro kratší hrací čas, ne kratší než 2 x 15 minut, a/nebo pro přestávky může schválit ČFbU. Ve spojení se změnou stran si družstva vymění i hráčské lavice. Domácí družstvo si v začátku před utkáním vybere stranu. Každá třetina začíná vhazováním na středovém bodě. Na konci každé třetiny jsou zapisovatelé odpovědni za spuštění sirény nebo jiného vhodného zvukového znamení, pokud se tak neděje automaticky. Čas přestávky začíná okamžitě po skončení třetiny. Rozhodčí jsou odpovědni za včasné svolání obou družstev zpět na hrací plochu, aby po přestávce znovu začala hra. Jestliže podle názoru rozhodčích je jedna strana hrací plochy v lepším stavu, družstva si vymění strany v polovině třetí třetiny, avšak toto musí být rozhodnuto před zahájením utkání. Jestliže si družstva vymění strany, hra bude pokračovat vhazováním na středovém bodě. - Hrací čas je čistý. Čistý hrací čas znamená, že čas je zastavován kdykoliv je hra přerušena signálem rozhodčích a znovu spuštěn když je míč uveden do hry. V případě neobvyklého přerušení je použit trojitý signál. Rozhodčí rozhodují, co lze považovat za neobvyklé přerušení, ale vždy se za neobvyklé přerušení považuje: zničení míče, porušení mantinelu, zranění, měření výstroje, vstup neoprávněných osob nebo přítomnost předmětů na hrací ploše, úplný nebo částečný výpadek osvětlení, nebo pokud zazní omylem siréna. Jestliže se v jakémkoliv místě oddělí jednotlivé části mantinelů, hra může pokračovat do doby, než se míč dostane do blízkosti tohoto místa. V případě zranění je hra přerušena pouze tehdy, jestliže rozhodčí usoudí, že se jedná o vážné zranění, nebo jestliže zraněný hráč přímo ovlivňuje hru. Řídící orgán soutěže může určit, ve kterých soutěžích se nebude čistý čas používat. V tom případě se čas zastavuje pouze v souvislosti se vstřelením branky, vyloučením, trestným střílením, při time-outu, nebo na základě trojitého signálu rozhodčího při neobvyklém přerušení. Během posledních 3 minut zápasu bude vždy využíván čistý čas. Během trestného střílení je čas zastaven.
Time - out
Během normálního hracího času má každé družstvo právo vyžádat si jeden time-out, který bude označen trojitým signálem a proběhne, jakmile se hra přeruší. Time-out může být vyžádán kdykoliv, včetně ve spojení se vstřelenou brankou a trestným střílením, ale pouze kapitánem družstva nebo členem realizačního týmu. Time-out vyžádaný během přerušení je vykonán okamžitě, ale pokud rozhodčí soudí, že by toto negativně ovlivnilo situaci soupeře, bude zahájen až v nejbližším přerušení hry. Vyžádaný time-out musí být vždy zahájen, pouze pokud družstvo vstřelí gól, může svou žádost o time-out vzít zpět. Time-out začne po signálu rozhodčích, jakmile jsou hráči u svých střídaček a rozhodčí u zapisovatelského stolku. Další signál rozhodčích po 30-ti vteřinách značí konec time-outu. Po skončení time-outu hra pokračuje podle příčiny přerušení. Potrestaný hráč se nesmí účastnit time-outu.
Prodloužení
Pokud utkání, které musí být rozhodnuto, skončí nerozhodně, hraje se prodloužení, dokud jedno družstvo nevstřelí branku. Před prodloužením mají družstva právo na přestávku trvající 2 minuty, strany si však nemění. Během prodloužení se pro spuštění a zastavení času používají stejná pravidla jako při normálním hracím čase. Prodloužení není rozděleno na části (třetiny). Vyloučení, která neskončila v normální hrací době, pokračují v prodloužení. Výjimku pro limitované prodloužení o délce 10 minut může vydat řídící orgán. Pokud je skóre i po limitovaném prodloužení vyrovnané, rozhodnou o výsledku utkání trestná střílení.
Trestná střílení po prodloužení
Pět hráčů v poli z každého družstva provede postupně každý jedno trestné střílení. Je-li stav i potom vyrovnaný, ti samí hráči provedou po jednom trestná střílení, dokud není dosaženo konečného rozhodnutí.
Družstva se v trestných stříleních střídají po jednom. Rozhodčí určí, která branka bude použita, mezi kapitány se rozhodne hodem mincí a vítěz rozhodne, které družstvo začne trestná střílení. Kapitáni nebo členové realizačních týmů informují písemně rozhodčí a zapisovatele o číslech hráčů a pořadí, ve kterém budou provádět trestná střílení. Rozhodčí zodpovídají za to, že se trestná střílení uskuteční v přesném pořadí, jaké nahlásili členové realizačního týmu. Jakmile je během trestných střílení dosaženo konečného rozhodnutí, zápas je ukončen a vítězné družstvo vyhrává s konečným výsledkem plus jedna branka. Během první série trestných střílení se za rozhodný výsledek považuje, vede-li družstvo větším počtem branek než kolik zbývá soupeřům provést trestných střílení. Během případných extra sérií trestných střílení se za rozhodný výsledek považuje, vstřelilo-li jedno družstvo o jednu branku více než druhé a obě družstva provedla stejný počet trestných střílení. Trestná střílení v extra sériích nemusí být prováděna ve stejném pořadí, jako v základní sérii, ale hráč nesmí provést třetí střílení, dokud všichni ostatní hráči nominovaní za jeho družstvo neprovedli alespoň dvě střílení, atd. Vyloučený hráč se smí účastnit trestných střílení, pokud nebyl vyloučen do konce utkání. Pokud je jeden z hráčů nominovaných na trestná střílení během trestných střílení vyloučen do konce utkání, kapitán družstva rozhodne o jeho nahrazení jiným hráčem v poli, který nebyl původně nominován na trestná střílení. Pokud je během trestných střílení vyloučen brankář do konce utkání, musí být nahrazen náhradním brankářem. Chybí-li náhradní brankář, má družstvo maximálně 3 minuty na vybavení hráče v poli, který nebyl nominován na trestná střílení, na post brankáře. Tyto 3 minuty nesmí být použity na rozcvičení. Nový brankář musí být uveden v zápise o utkání společně s časem výměny. Družstvo, které nemůže nominovat 5 hráčů na provedení trestných střílení, smí provést pouze tolik střílení, kolik hráčů nominovalo. Toto platí i v průběhu případných extra sérií trestných střílení.